אוסטאופורוזיס- איך לעודד בניית עצם?

במהלך עבודתי באחד מבתי  אבות המרכזיים בחיפה, יוצא לי לראות פעמים רבות קשיים עם פתרונות חלקיים ביותר מהרפואה הקונבנציונלית שבמקרים רבים פליאטיבית בלבד ומציעה סיוע בהקלה על הכאב נקודתית.

אחת הבעיות הנפוצות שדיירים רבים חווים היא שברים אותם הם מקבלים בקלות, מנפילה או חבלה גם אם קלה יחסית.

תופעה זו נובעת פעמים רבות ממחלת עצם הנקראת אוסטאופורוזיס- ומתבטאת בהתדלדלות מסת העצם.

מדובר בתופעה הדרגתית שמתחילה בעיקר בנשים לאחר גיל המעבר (סביב 50) אך קיימת גם אצל גברים ומחמירה עם השנים ובשלב מסויים –לפי מה שראיתי בבית האבות- (בשלב הזה המצב כבר מתקדם אך כדי לטפל בו רצוי להתחיל כמה שיותר מוקדם כבר בשלבים הראשונים של הבעיה)- מגיעים למצב של אשפוזים רבים כשחלקם כוללים ניתוחים לא פשוטים של השתלות פלטינה.

טיפול זה הביא אותי לכתיבת מאמר זה, מתוך רצון לשתף ולחשוף כמה טיפים חשובים בטיפול באוסטאופורוזיס ובשברים- בעיה שנפוצה בגיל השלישי.

לא אתמקד במאמר זה ברשימת התרופות הקונבנציונליות המוכרות כיום לטיפול בבעיה כיון שהתייעצות עם רופא או אתרי קופ"ח יענו על שאלה זו בפירוט ואין צורך לחזור על מידע קיים ברשת. אשתדל לתת נקודת אור על אפשרות הטיפול האלטרנטיבי שאני ממליצה במקום או בנוסף לתרופות המוכרות.

מה זה אוסטאופורוזיס?

באוסטאופורוזיס, מדובר בתהליך בו העצם נהיית חלולה או נקבובית, בעקבות איבוד מסת עצם, וכתוצאה מזה- נשברת בקלות.

רצוי לסובלים מהבעיה להיחשף לשמש (בשעות המתאימות ובמינון המתאים כמובן) כדי להגביר ייצור ויטמיןD ולהתאמן- עדיף פעילות בונה עצם כנגד עומסי משקל.

מספר דברים שכדאי שתדעו:

  • זו לא בעיה שקיימת רק אצל נשים. גם גברים סובלים ממנה. (אצל נשים נפוץ יותר החל מגיל 50, אצל גברים מגיל 60).

 

  • התהליך לא נוצר תמיד בעקבות חוסר בסידן. באוסטאופורוזיס יש גם חוסר במינרלים ולכן עדיף שטיפול יכלול בנוסף לסידן גם השלמה של המינרלים החסרים.

 

  • תוספת סידן ממקור טבעי ניתן להשיג ב: סרדינים, אגוזים, שקדים (לא קלויים), טחינה גולמית או שומשום, תאנים יבשות. ניתן ליטול תוספת פולן שמהווה זרז לייצור סידן (ניתן להשיג בחנויות טבע)

 

מלבד דיאטה הכוללת הימנעות מקפאין, אלכוהול, משקאות תוססים וסיגריות (כיון שהם מעודדים פירוק עצם), ניתן ואף רצוי להיעזר בטיפול הומאופתי קלאסי, שביכולתו להקל ולהאט את התהליך. ביכולתו לעודד את בניית העצם כדי להפחית שברים.

איך טיפול הומאופתי עובד?

הטיפול ההומאופתי עוזר לחזק את הגוף מבפנים. הכוונה היא,  שאין מדובר בהשלמה של חומר חסר בגוף או חומר ש"נלחם" בחומר "רע" בגופינו, בניגוד לתוספי תזונה או תרופות קונבנציונליות.

לכן, כשאיננו מאוזנים בתוכנו, דבר המתבטא בד"כ בסימפטומים ופתולוגיות,                                                                                          ניתן בעזרת הטיפול ההומאופתי לאזן את עצמנו בעזרתו,  ובזכות כך גם להחלים. פעמים רבות טיפול נכון ואיזון שבא מבפנים כבר יביא את הגוף לספוג טוב יותר חומרים, להתנקות טוב יותר מפסולת, להילחם בצורה יעילה יותר בגורמי מחלה ובמקרה של אוסטאופורוזיס- להאט את תהליך פירוק העצם ולעודד בנייה שלה.

ידוע שלא כל אחד הסובל מהבעיה מקבל אוסטאופורוזיס באותה צורה, באותה עוצמה, באותו גיל. יש כאן עניין של מבנה גוף, עלייה של תוחלת החיים וגנטיקה שאינם בשליטתנו. אך אורח חיים וטיפולים משלימים הם בהחלט עניין שאנו יכולים לתרום בו רבות לבריאותנו. בטיפול באוסטאופורוזיס ניתן להאט את תהליך ספיגת העצם ולעודד בנייתה.

התהליך הטיפולי:

בטיפול הומאופתי קלאסי אני שואלת את הלקוח שאלות הנוגעות לסימפטומים הפיזיים, לתחושות, הרגשות, לאורח חיים ולגנטיקה. אני מתייחסת לכל מה שיכול לבוא בחשבון כחלק מטיפול גוף-נפש. על פי הגישה ההומאופתית, מלבד סיבות פיזיות בד"כ יהיו גם סיבות רגשיות לתופעה זו. טיפול נכון יסייע גם למצב נפשי וגם למצב פיזי. (כן, גם אם יש היסטוריה של גנטיקה של המחלה במשפחה וגם אם יש מבנה גוף הנוטה יותר לבעיה).

ראיון האבחון נמשך בד"כ כשעתיים ולאחריו אני בונה מרשם להכנה הומאופתית המוזמנת בבית מרקחת הומאופתי. הכנה שכזאת מוכנת בתהליך מיוחד ובדילול גבוה. המטרה היא להמריץ את המערכות של הגוף ללא חומרים כימיים ובצורה העדינה ביותר שניתן.

מדובר בטיפול ייחודי ועל סמך התאמת תמונה אישית- כלומר- ל50 נשים שיבואו לטפל באוסטאופורוזיס סביר מאד להניח שיינתנו 50 הכנות שונות אחת מהשנייה, בהתאם לאופי החיים השונה בין לקוחה אחת לשנייה.

לדוגמה, אשה הסובלת מאוסטאופורוזיס שכל חייה הרגישה שטיפלה באחרים, התופעות החלו יחד עם יציאת הילדים מהבית. במצב בו ברגע שיצאו החלה להיות מודעת לתחושה שלה שבה היא מוזנחת החל התהליך הפתולוגי שהתלווה לתהליך הרגשי (אף על פי שלא תמיד ניתן לראות קשר לתהליך רגיש כלשהוא שעובר על הלקוחה).  בטיפול נוצר שיפור גם בתהליך הפיזי של האוסטאופורוזיס וגם שיפור רגשי בתחושות שלה לגבי עצמה. במהלך התהליך  החלה מטפחת את עצמה ואת הזוגיות עם בן זוגה שמזה מספר שנים היתה במצב של קיפאון. ממצב בו חשה שאין לה מספיק אהבה חזרה להרגיש אהובה על ידי הסביבה ובעיקר- על ידי עצמה, בנוסף על שיפור בסימפטומים וירידה בקצב התקדמות המחלה.

 

מקווה שהטיפים שהבאתי במאמר זה יביאו תועלת ויסייעו לכם לאורך חיים בריא וחזק יותר

 

בברכה

עדי ברומר, הומאופתית קלאסית R.C.Hom ומטפלת במחלות כרוניות

ליצירת קשר:052-8983860

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובה אחת ל- “אוסטאופורוזיס- איך לעודד בניית עצם?”

  1. רונית בשן רוצה לומר:

    ראיתי את הסירטון שלך לטיפול הורמונלי בגיל מעבר.הייתי מעוניינת לקבל את הספר.

השארת תגובה