איך לטפל בתינוקות רגישים?

עצירות, גזים, תפרחת חיתולים, נזלת… אלו מצבים שכל הורה חדש נתקל בהם הרבה פעמים מהרגע שמצטרף תינוק חדש למשפחה יש תינוקות שעוברים את המצבים האלה בקלות יחסית ויש תינוקות רגישים יותר.

מחקרים רבים מראים שכבר מינקות לתינוקות קשה לעכל חלב פרה ולעיתים הוא גורם ללא מעט בעיות- בדרכי הנשימה, בעור וכדומה. אז מה נכון ומה לא? החלטתי לעשות לכם קצת סדר:

המיתוס-  תינוק יסבול מגזים בשלושת החודשים הראשונים- בגלל מערכת עיכול שאינה מפותחת דיו-

לא נכון!

קודם כל יש לשלול רעב, עייפות וגירוי יתר של המערכת. במקרים רבים הורדת מוצרי חלב מהתפריט יקלו על המצב. למשל תינוק שניזון מתחליף חלב אם- להעביר אותו לאחר התייעצות עם רופא לתחליף צמחי.

חלב הפרה מאד שונה בהרכבו מחלב אם, הרי במקורו הוא נועד להזין עגל ולא תינוק. תכולת השומן שונה, תכולת הסידן שונה (בחלב פרה יש כמות גדולה של זרחן שמפריעה לקליטת הסידן בגוף) ובכללי הוא עלול ליצור קשיי עיכול אצל תינוקות רגישים. עצירות יכולה להתרחש בהזנה מפורמולות גם בעקבות חוסר במים. אם התינוק נותן צואה כל שלושה ארבעה ימים ולא כל יום וסובל מכאבי בטן זה מצריך התייחסות.

ילד שמפתח עצירות בעקבות הזנה מפורמולת חלב פרה- רצוי לנסות פורמולה אחרת, ואם גם זה לא פותר את הבעיה- לנסות פורמולה צמחית, מפורקת או חלב אם (שנחשב הכי בריא עבור התינוק).

במידה וכל אלו לא עוזרים ניתן להעזר במספר הכנות הומיאופתיות בהתאמה אישית (לא תרופות המדף) בעלות זיקה חזקה לטיפול בבעיות עיכול אצל תינוקות שמתבטאות בגזים, עצירות ושילשולים.

המיתוס: חשוב למרוח משחה כדי למנוע פריחת חיתולים

לא נכון!

תפרחת חיתולים נוצרת לרוב בגלל הלחות שבחיתול, בו התינוק עטוף רוב שעות היום, כמו כן עור רגיש נוטה לפתח יותר פריחות מעור רגיל.  כמעט כל המשחות הקיימות כיום בשוק מכילות זינק (אבץ) למרות יכולתו "להעלים" פריחות והתפרצויות עור שונות, הוא אינו מטפל בבעיה, ופעמים רבות מונע מהגוף להתנקות מרעלים פנימיים דרך הפריחה.

תינוקות שמחליפים להם חיתול לפחות אחת לשלוש שעות או מיד לאחר יציאה, לא יסבלו מפריחת חיתולים גם ללא שימוש במשחה כלשהי.  כמו כן בימים חמים ושמשיים רצוי לאוורר את התינוק ולתת לו להיות זמן מה בלי חיתול.

מה כן ניתן לעשות במידה וקיימת פריחת חיתולים?

לעתים לאחר חיסון, בזמן צמיחת שיניים, לאחר אנטיביוטיקה, או בעקבות רגישות לסוג החיתול או רגישות לפורמולה התינוק יסבול מתפרחת חיתולים.

אם הפריחה היא סביב אזור היציאה, מומלץ להוריד מוצרי חלב לחלוטין ולהחליף את הפורמולה ממנה ניזון התינוק לפורמולה צמחית.

במידה שהפריחה היא סביב אזור החיתול כולו, רצוי לנסות להחליף לסוג אחר של חיתול

אם התינוק סובל מתפרחת כתוצאה מיציאות לאחר נטילת אנטיביוטיקה מומלץ לתת לו פרוביוטיקה המותאמת לתינוקות ואם הרגישות מופיעה כתגובה לסוג החיתול יש להחליף חיתול ולנסות חיתולים אקולוגיים שהם אמנם יקרים יותר אך בריאים יותר לעור התינוק.

אם החלטתם למרוח משחה נגד התפרחת רצוי להשתמש בקרם החתלה על בסיס קלנדולה המסייע לטפל בתפרחות עור ואף בכוויות. משחה זו אינה משמשת למניעה אלא לטיפול נקודתי לאחר שהתפרצה התפרחת.

המיתוס: חלב פרה הוא מהמזונות היותר מעוררי ליחה בגוף הקיימים.

נכון!

תינוק הסובל באופן קבוע מנזלת או ליחה, רצוי להוריד מוצרי חלב פרה מהתפריט שלו- אם הוא מקבל פורמולה עדיף לעבור לכזאת שאינה חלבית ואם הוא יונק אימו צריכה להימנע מחלב ומוצריו שבועיים ולראות אם חל שיפור במצבו של התינוק. (קיימים מוצרים נוספים שעלולים לגרום לבעיה זאת, אך חלב פרה הוא העיקרי שבהם).

באם זה לא עובר, רצוי לבדוק קיומו של שקד שלישי או רגישות אחרת .

המיתוס: טפטוף של חלב אם במצבים שונים מהווה עזרה ראשונה נפלאה ואף עשוי לרפא אותם-

נכון!

נזלות, דלקות, אפטות בפה, פטמות סדוקות, פצעים ושפשופים  -על כל אלה ניתן למרוח חלב אם בעדינות בעזרת קיסם אוזניים כל שעה עד לשיפור.

נשים הסובלות מבעיה של חוסר בחלב יכולות לפנות לטיפול משלים להגברת ייצור החלב  וברוב המקרים תהיה תוצאה מרשימה תוך מספר ימים. זאת ללא תופעות לוואי ובצורה בריאה לאם ולתינוק.

אשמח להיות לשירותכם ולענות לכל שאלה ,

  • מאמר זה אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא.

 

 

תגובה אחת ל- “איך לטפל בתינוקות רגישים?”

  1. איך לזהות תינוקות רגישים? | הומיאופתיה קלאסית רוצה לומר:

    […] במאמר הבא אביא את הסיבות האפשריות לסימפטומים שונים שהתינוק יכול להעלות וטיפים לטיפול בהם כגון- עצירות, גזים, פריחת חיתולים, נזלת ועוד. […]

השארת תגובה