דום נשימה בשינה

לפי מחקרים, כ – 25% בממוצע מקרב האוכלוסייה, (אחד מכל 10 גברים ואחת מכל 20 נשים) סובלים מבעיות בשינה, שמתבטאות בסימפטומים כ: תנועות רגליים בשינה, הפסקת נשימה בשינה, נחירות ועוד. רבים גם מתמכרים לתרופות שינה- וזה מצב לא טבעי ולא בריא. כדורי שינה גורמים להחלשות דרכי הנשימה. שינה טבעית ועמוקה חשובה לתפקוד כל מערכות גופנו. אחת התופעות המסוכנות בהפרעות שינה היא דום נשימה בשינה.
מהו דום נשימה בשינה?
דום נשימה בשינה היא מצב בו דרכי האוויר נחסמות על-ידי הלשון או הרפית יתר של שרירי החך, וכך מעבר החמצן אל המוח נמנע.
למה חשוב לטפל?
במחקרים גילו קשר בין הפרעות שינה לבעיות זקפה, מחלות לב, יתר לחץ דם, הפרעות התנהגותיות וקוגניטיביות, ולעתים זה מגיע עד כדי נזק מוחי.
בצורה עקיפה הבעיה יכולה ליצור גם סכסוך בין בני זוג- כיון שהאדם יכול לנחור, ולהפריע לשני לישון, ויכולות להיווצר מריבות.
מהו הקשר בין דום נשימה בשינה לבין בעיות זיכרון ו/או בעיות קשב וריכוז?
הפסקת הנשימה מונעת מחמצן לעבור אל המוח בכמות מספקת, וכך גורמת לאובדן תאי מוח.
מחקרים הראו, שבחולים שסבלו מהפרעות שינה נמצאה צפיפות תאי מוח נמוכה יותר באונת המוח השמאלית- ולמסקנה שקיימת פגיעה בזיכרון בעקבות כך.
למרות שספקנים שוללים את רמת הנזק שיכולה להיגרם, תוצאות המחקר יכולות להסביר את הקשר בין הפרעות שינה לבעיות קשב וריכוז*. רבים מהסובלים מהיפראקטיביות, בעיות זיכרון, הפרעות קשב, בעיות ריכוז, בעיות למידה ועוד- סובלים בעצם מדום נשימה בשינה. פתירת בעיה זו תפתור את הבעיות הנ"ל.
עניין נוסף שראו במחקרים הוא, שילדים הסובלים מתסמונת דום נשימה חסימתי בשינה צורכים תרופות רבות מאד, אשפוזים רבים והפניות ליועצים שונים.
מתי צריך לחשוד בבעיית דום נשימה בשינה?
סימפטומים מאפיינים הם:
נחירות, עייפות יומית, פה יבש וצמא לילי, כאבי ראש בקימה, הזעה לילית והטלת שתן לילית.
ניתן לחשוד בבעיה אם אתם סובלים מעייפות במשך היום, כאבי ראש או יתר לחץ דם.
הפרעות בשעון הביולוגי של שינה וערות גם היא אינדיקציה לבעיה אפשרית של הפסקת נשימה בשינה.
אפשרויות לטיפול קונבנציונלי כוללות טיפול התנהגותי (ירידה במשקל, הימנעות מאלכוהול ועוד), מכאני (מסיכת C-PUP או התקן דנטאלי), תרופתי (תרופות מקלות בלבד כגון נוגדי דכאון, תרסיסי אף או סטירואידליות), או ניתוחי (הסרת בסיס הלשון/ענבל/גלי רדיו/לייזר).
אין טיפול אחד שהוא טוב לכולם, כיון שנקודת ההיצרות בדרכי האוויר יכולה להיות שונה מנבדק לנבדק.
במאמר זה אתמקד בתחום ברפואה האלטרנטיבית העשוי לסייע מאד בבעיית דום נשימה בשינה: הומאופתיה קלאסית.
מהי הומאופתיה קלאסית?
הומאופתיה קלאסית היא שיטת ריפוי שמטרתה להמריץ את מערכת החיסון ללא החדרה של חומר כימי וללא ניתוח. ההומאופתיה אינה מתייחסת רק למחלה אלא לאדם כמכלול שלם- וההתייחסות כוללת את בעיותיו הפיזיות, נפשיות, רגשותיו והלך חייו.
הטיפול ייחודי לכל מטופל (בשונה מטיפול זהה למחלה זהה- כאן אותה מחלה תירפא על ידי תרופות הומאופתיות שונות אצל אנשים שונים). התוצאה היא שיפור לא רק בבעיה בה ביקשנו לטפל אלא בכמה תחומי חיים ובאיכות החיים בכלל.
בהומאופתיה לא מרפאים רק את בעיית הנשימה, אלא גם את הסיבה להיווצרותה- וכך בעצם מונעים את חזרתה בעתיד. הטיפול הוא עדין, ללא תופעות לוואי ובעל אפקט לטווח הארוך, כך שהוא מתאים לתינוקות כבוגרים (ולמבוגרים).
מהלך הטיפול ההומאופתי:
לאחר ראיון אישי כבן שעה-שעתיים, מקבל הפציינט מרשם לתרופה הומאופתית, שהוכנה מחומר כלשהו בטבע, (מתוקה או משומרת באלכוהול), ולאחריה ממשיך מעקב שוטף אחרי התקדמות הטיפול.
השיפור יורגש לראשונה בצרכי האדם הבסיסיים: שינה, תיאבון,מרץ ומצב רוח. בהמשך ילך ויחלים מבעיית דום הנשימה, ומבעיות נוספות, באם היו. (התרופה ההומאופתית מטפלת בבעיות נוספות,כזכור- כיון שהיא ממוקדת באדם ולא רק במחלה)
לדוגמה, בטיפול בבעיית דום נשימה בשינה במטופל כבן 60, (עם התקפי אסטמה שתקפו אותו אחת למספר חודשים)- התייחסתי אמנם לבעיית דום הנשימה- מה הקל והחמיר, ומתי החלה- אך גם לאופיו ואורך חייו. אותו אדם היה שרוי בלחץ תמידי ולא נח לרגע. שנתו היתה מאד לא רגועה, והוא היה מאד תחרותי ואהב מאד לשתות ולעשן. לאחר מספר מנות מהתרופה ההומאופתית, השתפר מאד מצבו- התקפי האסטמה נרגעו וגם בעיית הפסקת הנשימה בשינה. בנוסף, הוא הרשה לעצמו לנוח יותר ולא חש יותר צורך כה גבוה לעשן ולשתות. (הוא עדיין אהב- אך לא היה מכור אליהם כמקודם).
דוגמה נוספת, כמעט הפוכה, של מטופלת כבת 9, שהיתה סובלת מדום נשימה בשינה, היתה רגועה מאד באופיה, לא נתנה לכלום להטרידה. היא לא היתה רגישה לכאב ונראה שלא היתה רגישה לגירויים בכלל… לאחר מנה של הרמדי ההומאופתית מצבה השתפר מאד.
מקרה נוסף, של בחור צעיר כבן 20, שהיה ער בלילות וישן במשך היום. הוא ניסה לשנות את שעות השינה שלו ללא הועיל. הוא סבל בנוסף מפריחה טורדנית על גבו ורגישות גבוהה לחום. התרופה ההומאופתית איזנה את שעונו הביולוגי, את דום הנשימה שלו ואת הפריחה.
לסיכום, במצבי דום נשימה בשינה מומלץ לטפל בבעיה כמה שיותר מוקדם, כיון שהנזק מצטבר לטווח הארוך. כמו"כ רצוי לטפל בשיטות שאינן אגרסיביות, כגון טיפול ברפואה טבעית ובמיוחד הומאופתיה,כיון שמדובר בשיטה עדינה ועוצמתית הפועלת היטב במצבים אלה ואינה כרוכה בתופעות לוואי.
בברכה,
עדי ברומר
R.C.HOM

תגובה אחת ל- “דום נשימה בשינה”

  1. קשב וריכוז רוצה לומר:

    הקשר בין הסמפטומים מטריד ומפחיד…
    באופן כללי קשה להתמודד עם דום נשימה לסביבה הקרובה.
    כל דרך טבעית ללא תופעות לוואי מבורכת 🙂

השארת תגובה