דיכאון לאחר לידה

אחת מעשר יולדות לוקה ב"דיכאון לאחר הלידה".

הבעיה היא, שנשים רבות אינן פונות לטיפול. קשה לזהות את הדיכאון, במיוחד אם הוא מופיע כמה חודשים לאחר הלידה.

איך תזהי אם את סובלת מדיכאון?

אם את סובלת מהרגשת עצב וייאוש באופן בלתי רגיל, שנמשך מעבר למספר ימים, רצוי שתיבדקי אצל רופא.

ממה נובע הדיכאון לאחר הלידה?

לא ידועה תשובה חד משמעית לכך, אולם גורסים שהוא נובע בעקבות השינויים ההורמונליים הקיצוניים שעוברת האשה לאחר הלידה (ירידה בהורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון, ועלייה בהורמוני פרולקטין וקורטיזול), לעתים בשילוב עם מתח שליווה את הלידה או אחריה, והשינויים שחלים בבית בעקבות הלידה. (מערכות יחסים עם בני המשפחה וחברים, שינוי במראה הבית ועוד)

תופעת הדיכאון לאחר לידה תוארה עוד בעבר הרחוק ע"י היפוקרטס כ"קדחת החלב".

ישנן 3 רמות של דיכאון לאחר לידה:

1. עצבות לאחר לידה ("בייבי בלוז")- התופעה אינה נחשבת פתולוגית, ועוברת בד"כ מעצמה לאחר מספר ימים).

2. דיכאון לאחר לידה ( מצב קיצוני יותר שיכול להיות משולב בחרדות, בעיות שינה, תיאבון ומצב רוח, דורש טיפול ויכול להימשך אפילו שנים!)

3. פסיכוזה לאחר לידה (אמנם מדובר באחוז קטן מהנשים, אולם קיימת גם התופעה הזו, שמאופיינת בפסיכוזות, הזיות, מאניה דפרסיה (שינויים קיצוניים במצבי רוח) – כמו בדיכאון, גם כאן קיימת סכנת התאבדות, וחשוב מאד לטפל בה.

הטיפול הקונבנציונלי:

הטיפול הקונבנציונלי כולל תרופות אנטי דיכאוניות או תרופות אנטי פסיכוטיות אם היולדת סובלת מפסיכוזות. במצב בו אין אופציות חליפיות, התרופות חשובות ביותר לטיפול- כיון שדיכאון הוא מצב מסוכן ועם כל תופעות הלוואי האפשריות מהתרופות (תופעות של תרופות ממשפחת הטריציקליים כוללות יובש בפה, טשטוש ראייה, בעיות במתן שתן, עצירות ועוד),הדיכאון קשה יותר. הטפול כולל גם שיחות תמיכה אצל פסיכולוג.

במצב של נטילת תרופות, בחלק מהמקרים לא רצוי להניק (תרופות מקבוצת ה- SSRI) כי הן עוברות בחלב אל התינוק.

מה אומרת על כך ההומאופתיה?

דיכאון הוא מצב קשה מאד גם לפי הגישה ההומאופתית, כיון שהוא מופיע ברמה הכי גבוהה שניתן ללקות בה: רמת הנפש. אולם ההומאופתיה מציעה דרך אחרת לטפל בדיכאון, קצרה יותר, בריאה יותר וללא תופעות לוואי.

ניתן לטפל בדיכאון לאחר לידה, ומכיוון שמדובר בדיכאון קצר טווח בד"כ ולא בדיכאון של שנים, התופעה תעבוד בד"כ מהר יחסית (למרות שמומלץ להישאר במעקב, בד"כ מתן התרופות ההומאופתיות לא יימשך זמן רב). ניתן לשלב את הטיפול ההומאופתי עם טיפולים פסיכולוגיים.

כיצד ההומאופתיה מטפלת בדיכאון לאחר לידה?

אותם חומרים שהתגלו ב*פרובינג בהומאופתיה כגורמי דיכאון, הם החומרים שבריכוז נמוך מאד עשויים לעזור במצב של דיכאון לאחר לידה.

הטיפול ההומאופתי האינדיווידואלי מתייחס לאשה הסובלת מדיכאון ולא רק לדיכאון עצמו, כך שיש משמעות רבה לאיך נחווה הדיכאון ממנו סובלת האשה.

למשל, אשה החשה צורך לנטוש את ילדה תקבל רמדי אחרת מאשה החשה צורך להזיק לו. אשה שחשה כעס בגלל שחשה שהילד לוקח ממנה את האפשרות לצאת לבלות, תקבל רמדי אחרת מאשה שכועסת על הילד כי הוא בוכה, ובכך בעצם גורם לה לחוש חסרת אונים. דיכאון שלאחר לידה נחווה אחרת אצל נשים שונות.

הגורם לדיכאון יכול להיות סיבות שונות: חרדות שעולות לאחר הלידה, חוסר ביטחון, השינויים בשגרת המשפחה, מערכות היחסים עם בני המשפחה (בעל, הורים), או לעתים- ללא סיבה נראית לעין. הגורם משמעותי ומסייע לבחירת הרמדי ההומאופתית- ואם האם אינה מודעת לגורם, ההומאופת יגלה אותו בד"כ באבחון ההומאופתי.

התרופות ההומאופתיות אינו מדכאות את תחושת הדיכאון, אלא מטפלות בגורם לה.

טיפול הומאופתי מסייע לעבור את הלידה ואת התקופה שאחריה בצורה מעשירה ומעצימה.

2 תגובות ל- “דיכאון לאחר לידה”

 1. שני וילצינסקי-טננבוים רוצה לומר:

  האם אני יכולה "להצטייד" בתכשיר כלשהו לפני הלידה למקרה ש.. או שצריך לעבור אבחון כלשהו??

 2. adi רוצה לומר:

  שלום שני
  למטרת החלמה קלה יותר מהלידה מומלץ להשתמש בתכשירים האלו: http://adibrumer.com/archives/194
  לטיפול במצב של דיכאון לאחר לידה, יש צורך באבחון אישי כיון שהחוויה היא אחרת בין כל אחת
  בברכה
  עדי

השארת תגובה