הומאופתיה ועצירות

עצירות היא בעיה שתוקפת את כולנו, לפחות פעם בחיים. ליום, שבוע או (חס וחלילה) עצירות כרונית משך כל החיים(!)

רבים לא מודעים לסכנה שבעצירות וחוסר התנקות יעילה מרעלים.

 

מהי עצירות?

מצב מוגדר כעצירות אם יש יציאות פחות משלוש פעמים בשבוע (ורצוי שתהיה יציאה כל יום), מאמץ בעת היציאה (גם אם יש יציאה יומיומית) או יציאות קשות ויבשות.

כיון שמדובר בבעיה כל כך נפוצה, רבים אינם מודעים לסכנה שבעצירות. עצירות שקיימת משך תקופה ארוכה יכולה להוביל להיחלשות השרירים של רצפת האגן- מה שעלול להוביל לאי שליטה במתן הצואה. בנוסף, בגלל הלחץ המתמיד, עלולה להיווצר פיסורה (סדק בפי הטבעת), טחורים (ורידים שבולטים מחוץ לפי הטבעת וגורמים לדימום וכאב), צואה ברקטום (החלק הסופי של המעי הגס שעובר עד פי הטבעת), צניחה של אחד מאברי האגן או אי שליטה במתן שתן.

 

הסכנות שבעצירות:

במצבי עצירות, הפסולת אינה מתנקה החוצה אלא שוהה בגוף מספר ימים. במצב כזה חלק ממנה עלול להיספג חזרה אל הדם ואל הגוף. כיון שהגוף מחפש דרכים חלופיות להיפתר מהפסולת, עלולים להיווצר פצעים בעור, נפיחות וקשיון בבטן, אקנה, מיגרנות, אלרגיות, בעיות נשימה, עצבנות, חוסר ריכוז, עייפות מוגברת ועוד. כל זאת בעקבות מצוקת הגוף, שלא מצליח להתנקות. במקרים קיצוניים עצירות יכולה להביא לכולסטרול גבוה ולסרטן במעי הגס.

 

מדוע נוצרת עצירות?

לפי הרפואה קונבנציונלית קיימות סיבות שונות לעצירות: דיכאון, סקלרודרמה, פגיעה בעמוד השדרה, בעיות בפי הטבעת (פיסורה, טחורים ועוד- הגורמים לכאב עז ביציאות עד כדי התאפקות), בעיות בחילוף החומרים, בעיות פסיכולוגיות, נוירולוגיה ועוד.

 

בד"כ, במצבי עצירות ממליצים הרופאים על דיאטה מיוחדת ומשלשלים שונים, שאכן מקלים זמנית על הסימפטום אך אינם פותרים את הבעיה, ושימוש ממושך במשלשלים עלול לגרום לתלות בהם, ובנוסף לתופעות לוואי שונות כגון: שלשולים, עצירות אם נלקחות תקופה ממושכת, איבוד ויטמינים ומינרלים חיוניים לגוף, עוויתות בקיבה ועוד.

 

ברפואה האלטרנטיבית, הסיבות הנ"ל יכולות להוות סיבה, אך בנוסף רואים קשר בין הגוף לנפש ומצב של עצירות במערכת העיכול יכול להעיד גם על עצירות ברמת הנפש.

אנשים שסגורים מטבעם, או שנאלצים זמנית לדכא את רגשותיהם בגלל סיבה זו או אחרת, יסבלו פעמים רבות מעצירות. (כיון שמערכת העיכול קשורה לרגשותינו).

לכן- טיפול הוליסטי ומלא הוא טיפול הכולל בחובו טיפול בעצירות הנפשית, ולא רק בעצירות הפיזית. ריפוי שאינו מקומי בלבד יפתור גם את בעיית העצירות וגם בעיות שסביבה (פיסורה, דיכאון, בעיות בחילוף החומרים ועוד).

אדם שנפתח ומשוחרר יותר מקודם, יסבול גם פחות מעצירות של מערכת העיכול.

 

כיצד ניתן לטפל בעצירות בעזרת ההומאופתיה הקלאסית?

ההומאופתיה פועלת על ידי גירוי המערכת החיסונית ללא שימוש בתרופות כימיות או משלשלים. התרופות ההומאופתיות אינן ממכרות.

כיצד ההומאופתיה פועלת?

בטיפול ההומאופתי הקלאסי נלקחים בחשבון כל הסימפטומים הקיימים (גם מה שאינו קשור לעצירות) וכל מכלול החיים, ולא רק אספקט אחד שלהם, חשוב לבדוק מתי החלה העצירות, ובנוסף להתייחס להלך חייו של המטופל ואופיו. על פי הגישה ההומאופתית, יש קשר בין הגוף לנפש, ועצירות מעידה על בעיה פנימית עמוקה יותר.  ההומאופתיה עובדת על פי העיקרון של "דומה בדומה ירפא"- כלומר, בטיפול נחפש תרופה הומאופתית שכשניתנת לאדם בריא, תייצר בו עצירות (כך שכשתינתן לאדם החולה בעצירות- תרפא את העצירות). כיון שההומאופתיה עובדת לעומק, לא רק העצירות הפיזית תעבור, אלא גם העצירות הנפשית וסימפטומים אחרים שקיימים, כיון שבעצם כולם קשורים לשורש אחד, לבעיה אחת הגורמת לפיתוח כל הסימפטומים וביניהם העצירות.

 

הסיבות לעצירות יכולות להיות פיזיות (כדוגמת ישיבה ממושכת או תזונה לקוייה) או נפשיות (כדוגמת התעללות, חרדת נטישה, פחד בעקבות תאונה, אהבה נכזבת, כעס מודחק, רגשי נחיתות ועוד). במקרה כזה, התרופה ההומאופתית לא תעזור רק לעצירות אלא גם לבעיות הנפשיות: תרגיע מהחרדות, תשחרר את הכעס או תשחרר מהאכזבה.

 

לסיכום, טיפול במשלשלים הינו זמני בלבד ואינו בריא. כדי לצאת ממצב של עצירות ולא לחזור אליה, כדאי לטפל בשורש הבעיה ולא רק בסימפטום שמעיד על בעיה עמוקה יותר.

בברכה

עדי ברומר

הומאופתית קלאסית

 

2 תגובות ל- “הומאופתיה ועצירות”

 1. לבנת יאלוביץ' רוצה לומר:

  עדי שלום
  מאד נהניתי לקרוא את הספר שלך ואני מאמינה שאני צריכה עזרה דחופה עם הילד שלי . בני נולד עם כליות מורחבות מאד ועבר ניתוחים לתיקון היצרות (UPJ) בגילאים חודשיים וחצי שנה . עד גיל 8 חודשים הוא קיבל אנטיביוטיקה מניעתית. בנוסף היה אצלו חשד לקריש באבי העורקים שהסתבר כהצטלקות של הדוקטוס . הילד סובל בזמן האחרון הרבה מהקאות ולעיתים גם שלשולים הרופאים לא נותנים מענה תרופתי ואומרים שהעניין יחלוף מאליו אך תמיד יש רגיעה מסויימת והדבר חוזר ונישנה בערך כל חודש . אני כבר נמצאת במבוי סתום . בגן לא רוצים לקבל אותו ובקופה אומרים שזה וירוס. איך יוצאים מהפלונטר הזה? במעקב שערכתי שמתי לב שאין קשר בין ההקאות לבין שיניים וכדומה.

  בתודה מראש
  לבנת

 2. adi רוצה לומר:

  לבנת שלום
  אני זקוקה ליותר פרטים, בואי נשוחח על כך בטלפון
  עדי

השארת תגובה