איך לפתוח חסימה בצינורית הדמעות ללא ניתוח?

בביקורי ידידה קרובה לפני כשבוע בבית חולים התוודעתי לילד שבדיוק יצא מניתוח פתיחת צינורית הדמעות.

 

הילד (בן שנה לכל היותר) היה מטושטש מהניתוח. שיחה עם ההורים העלתה בי את ההשראה לכתוב על נושא זה, כיון שרבים אינם מודעים לאופציות החליפיות הקיימות על פני ניתוח, ובאיזו קלות חלק מהילדים הקטנים נשלחים לניתוח שלא לצורך.

 

מהי חסימה בצינורית הדמעות?

בעיה זו נפוצה ומציקה מאד (במיוחד בפעוטות) שעלולה להוביל לדלקת לחמית העין ולהפרשות כרוניות חוזרות מהעין היא חסימה בצינורית הדמעות. מצב זה מאד מציק לילד, במיוחד אם מדובר בבעיה שחוזרת על עצמה שוב ושוב. זה מגרד, זה כואב, העיניים מתמלאות דמעות, מוגלה ויכול להיווצר קושי לפקוח את העיניים לאחר שינה. נוצר גירוי, אדמומיות ונטייה לדלקות עיניים חוזרות… חוזרים שוב ושוב לרופא ושוב משחות ושוב לחיצות…

זהו מצב שלא קל להתמודד עימו, ויכול להיות מלווה בתחושות כאב, חרדה ודאגה מצד הילד ו/או ההורים. (במיוחד אם עולה אופציה של ניתוח בצינורית הדמעות).

 

מהי צינורית הדמעות?

צינורית הדמעות היא הצינור הקטן שמוביל את הדמעות משטח פני העין אל חלקו האחורי של האף.

חסימה בצינורית הדמעות יכולה להופיע בגיל צעיר מאד ולעתים זו בעיה מולדת- אך היא יכולה להופיע גם בגיל 20-30.

 

אופציות קונבנציונליות לפתיחת הסתימה

ברפואה הקונבנציונלית רופא העיניים בד"כ לוחץ על שק הדמעות תוך סתימת הפתחים העליונים, ואכן בחלק מהמקרים זה עוזר. יש מקרים בהם צריך לחזור על הפעולה מספר פעמים.

 

לאחר גיל שנה מבצעים בד"כ שטיפה, כי הסיכוי לפתיחת הצינורית מעצמה פוחת, ובחלק מהמקרים נותנים אנטיביוטיקה- כדי למנוע זיהום חיידקי. האנטיביוטיקה אמנם טובה למניעת זיהום, אך בעצם אינה פותרת את בעיית הסתימה בצינורית הדמעות.

במקרים שהבעיה אינה נפתרת, הילד נשלח לטיפול כירורגי. פעמים רבות זה קורה כשהחסימה אינה עוברת וסיבותיה אינו ידועות.

 

טיפול הומאופתי:

טיפול הומאופתי קלאסי עשוי לפתור את הבעיה בצורה מהירה, נקייה ללא ניתוח וללא כאבים. הוא אינו כרוך בתופעות לוואי או אי נעימויות.

 

כיצד זה קורה?

בטיפול ההומאופתי עובר המטופל ראיון בן כשעה- שעתיים ולאחריו הוא מקבל מרשם לתרופה הומאופתית, המוכנה בתהליך מיוחד מחומרים טבעיים בלבד, בדילול גבוה. מטרתו של הטיפול היא להמריץ אץ מערכת החיסון ללא החדרה של חומר כימי. הטיפול ייחודי לכל מטופל, והתרופה ההומאופתית נקבעת על סמך תמונת הסימפטומים וכל על פי פרופיל אישי. זכות עדינותו הוא מתאים לכל גיל, כולל תינוקות ומבוגרים.

 

בטיפול ההומאופתי אני מתייחסת לסיבת הסתימה: אם מדובר בחסימה ראשונית (סתימה שנוצרה מעצמה או מסיבות לא ברורות) או משנית- סתימה שמגיעה בד"כ לאחר זיהום, פגיעה או דלקת בעין. כמו כן לאופי הילד ולזמן ו התחילה הבעיה (בד"כ ישנו קשר ישיר בין אירוע טראומתי שעבר הילד לבין הופעת המחלה- בין אם זו טראומה גופנית או נפשית- אלא אם זו בעיה מולדת- ואז ההתייחסות היא למשך ההריון- בו יש סימביוזה בין האם לילד וחוויות האם משפיעות עליו.)

אופי התרופה ההומאופתית היא על בסיס של "דומה בדומה". מה הכוונה?

הכוונה היא למצוא תרופה שבצורתה הלא מדוללת דומה לסימפטומי המחלה, או גורמת לסימפטומים שבצורת חומר מרוכז היא יוצרת אותם. (ואת זה מגלים בעזרת נסיינים- אנשים ולא חיות!).

לדוגמה: תרופה הומאופתית בעלת זיקה גבוהה לסתימה בצינורית הדמעות נקראת calc, ועשויה מסידן שמגרדים מקונכייה.

אלמנטים באופי הילד שזקוק לתרופה הומאופתית זו יזכירו קונכייה- הוא יהיה טיפוס ביתי, (כמו בתוך קונכייה), תהיה לו נטייה לנוזלים רבים (כמו הרכיכה שנמצאת בקונכייה) וסיכוי גבוה לכך שיאהב מאד את הים ועוד…

 

זו היתה רק דוגמה לתרופה הומאופתית אחת מני רבות שעשויה לרפא את סתימת צינורית הדמעות.

 

לסיכום, לפני שרצים לניתוח או משחות שונות לתקופות ארוכות, המלצתי היא לנסות טיפול הומאופתי קלאסי. טיפול הומאופתי יעיל מאד בבעיה זו (בכל גיל) ועשוי למנוע את חזרת הסתימה אחת ולתמיד. בכך נמנע הצורך בניתוח או באנטיביוטיקה.

בברכה

עדי ברומר

הומאופתית קלאסית

להזמנת הרצאה בנושא "הטיפול ההומאופתי בתינוקות" ניתן ליצור עימי קשר במייל adi2brumer.us או בטלפון 052-8983860

השארת תגובה