טיפים לטיפול בנזלת

נזלת היא אחד המטרדים השכיחים ביותר בתינוקות ופעוטות. לבד, או עם שיעול או ליחה. פעמים רבות נזלת באה בעקבות נגיף או חיידק, ונפוצה בעיקר בחורף.

סיבות לנזלת יכולות להיות צינון, אלרגיה (נזלת מימית, בניגוד לנזלת חיידקית שהיא צהובה ירוקה סמיכה- ויכולה להיות עונתית או כל השנה), קדחת השחת, או שקד שלישי,

הטיפול הקונבנציונלי הנפוץ במצבי נזלת כולל תרופות אנטי היסטמיניות שאמורות להקל על גודש באף. תלוי בסוג הנזלת- חיסונים ארוכים וממושכים (לנזלת אלרגנית), או תרופות: טיפות אף, מונעי גודש, אנטי היסטמינים, (עלולים לגרום לעייפות, כאבי ראש או בחילות), משאפים, ובמקרי זיהום- אנטיביוטיקה. (למשל- לסינוסיטיס).

הבעיה היא, שכמעט לכל תרופה קונבנציונלית קיימות תופעות לוואי אלה או אחרות, ואם המצב לא חמור- אני ממליצה להימנע משימוש בהן. רבות מהן הורסות את ריריות האף, ושימוש בתרסיסי אף באופן קבוע עלול להביא לתופעה ההפוכה- ובטווח הארוך דווקא לגרום לנזלת.

אז איך ניתן לטפל בנזלת?

נזלת כתוצאה מצינון או שפעת:

יש הבדל משמעותי בין צינון ושפעת.בצינון יש גודש באף ובראש, עיטושים, כאב גרון, וזה בד"כ בלי חום.לעומת זאת בשפעת הגודש נוטה יותר להיות בחזה, יש שיעולים, כאבי שרירים, כאב ראש ובד"כ עם חום גבוה.

צינון היא מחלה יותר נפוצה, ולרוב אינה מסוכנת. ניתן לטפל במגוון שיטות אלטרנטיביות להקלה על הנזלת, ללא תופעות הלוואי של התרופות הקונבנציונליות, להלן מספר שיטות אפשריות להקלה על נזלת מצינון הן:

1) הנחת בצל ליד המיטה– הריח אמנם לא נעים, אבל האדים עשויים לפתוח את האף (ובבוקר ניתן לאוור את החדר). כמובן אם זה לתינוק- אז לא צמוד מדי למיטה כדי שלא יוכל להגיע אל זה.

2) רצוי להוריד מהתפריט- מוצרי בוטנים, חלב ומוצריו (כולל פורמולה חלבית), קפאין מוצרי קמח לבן וסוכר לתקופה מסויימת כי הם מגרים את ריריות האף.

3) תינוקות יונקים- ניתן להעזר בחלב אם באף. השיפור הוא הדרגתי, צריך לעשות זאת לפחות כל שעה כדי לראות את השיפור.

4) מי אגסים- בעיקר לנזלת צהובה ירוקה (פחות לנזלת שקופה)- לבשל אגס במים ולדקור אותו במזלג במהלך הרתיחה. את מי הבישול ניתן לשתות לייבוש הנזלת.

4) מי מלח-  אישית לא ראיתי שיפור משמעותי איתם אך אמהות רבות אמרו שכן עזרו לילדם. אני ממליצה רק במידה שהנזלת במצב קשה כי עדיף לתת לה לצאת במיוחד אם מדובר בזיהום.

5) תה מרווה- למרווה יש איכות מייבשת, וככזאת תייבש נזלת וליחה בגוף. ניתן לתת לשתות החל מגיל חצי שנה. לא מומלץ לנשים מניקות כי בכמות גדולה עלול גם לייבש את החלב.

5) שמן אקליפטוס- לא מומלץ לתינוקות. ניתן להעזר בשמן הדס או  אקליפטוס רדיאטה, לשים טיפה על מגן הראש. גם במקרה הזה הייתי ממליצה לחכות מספר חודשים עד שמתחילים להשתמש בהם. שמן מעולה נוסף לנזלת ולכיוח ליחה הוא שמן רוונסרה (לשימוש החל מגיל חצי שנה).

6) אדים: ניתן לקנות מכשירי אדים בפארמים ובבתי מרקחת.

דגשים נוספים:

  • אחרי לידה לפעמים יש יומיים- שלושה עם חרחורים וזה נראה כאילו הילד עם נזלת, לא להיבהל, זה מצב נורמלי והוא עובר.
  • כשתינוק סובל מנזלת עדיף לא להאכיל בשכיבה בגלל שמעבר האף-אוזן-גרון פתוח ויש יותר סיכוי לנזלת בצורה זו.
  • תרופות מדף הומיאופתיות לצינון ונזלת- אינן הומיאופתיה קלאסית. יכולות לעזור אך לא לכולם ולא תמיד- בכל מקרה לא מדובר בהומיאופתיה כיון שלפי העיקרון ההומיאופתי לא ניתן להתאים הכנה הומיאופתית לפי סימפטום אלא לפי התאמה אישית. אישית אינני מתחברת אליהן ואני מאמינה שאופי הפעולה שלהן הוא כמו אופי הפעולה של כל תרופה קונבנציונלית אחרת הניתנת לפי סימפטום נקודתי- תרופות מדף אלה לא יסייעו לטפל לעומק לטווח הרחוק.

נזלת כתוצאה מאלרגיה:

בדיקת אלרגיות מבוצעת בדרך בעזרת טסטים על העור- אישית איני ממליצה על בדיקה זו, כיון שאינה מספיק מדויקת ואם הבדיקה יצאה תקינה, למרות שנראה שיש סימפטומים של אלרגיה, ניתן לבחון למה יש אלרגיה בעזרת בדיקת כדוגמת בדיקת שיער או בעזרת שיטת מוח אחד או שיטת ביו-לוגי. (בדיקות שמתבצעות באופן פרטי).

עדיף במקרה כזה לשלוח לטיפול הומיאופתי. הגישה ההומיאופתית היא בעד חיזוק המערכת החיסונית ולא דיכוי שלה. בעזרת התרופות ההומיאופתיות תדירות ועוצמת הסימפטומים ירדו, והנטייה לחלות תיחלש בהדרגה עד שתעבור בשנים הבאות. (לעומת תרופות אחרות, איתן יש צורך פעמים רבות להגביר מינון של התרופה). בטיפול ההומיאופתי לא צפויות תופעות לוואי, אך כן צפוי ריפוי כזה שיפסיק את התלות בתרופות לחלוטין. בטיפול ההומיאופתי לא מתפתחת תלות בתרופות כיון שלאחר התחזקות הילד אין לו צורך יותר לא בתרופות קונבנציונליות ולא בהכנות הומיאופתיות- הוא יפסיק לפתח תסמיני אלרגיה.

נזלת כתוצאה משקד שלישי:

במקרים שבהם יש נזלת כל השנה ונחירות בלילה כדאי לבדוק אפשרות של שקד שלישי. הטיפול הקונבנציונלי לשקד שלישי הינו ניתוח, ואני ממליצה לפנות להומיאופת כדי לטפל בשקד השלישי בצורה שאינה פולשנית וללא הרדמה. בטיפול ההומיאופתי חל שיפור בין חודש- שלושה חודשים מתחילת הטיפול והשקד השלישי נספג חזרה ללא צורך בטיפול נוסף. זאת, בניגוד לניתוח, שמלבד היותו אגרסיבי יותר, אינו מבטיח חוסר חזרת השקד השלישי.
אשמח להיות לשירותכם ולענות לכל שאלה ,

עדי

  • מאמר זה אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא.

 

[.

 

4 תגובות ל- “טיפים לטיפול בנזלת”

  1. טלי פלך רוצה לומר: