טיפים לתקופת חילופי העונות

לפני מספר שבועות העברנו את השעון שעה לאחור, מה שמזכיר שהחורף מתקרב ובא, ועימו כל תופעות חילופי העונות ושפעות החורף למיניהן.

בכל פעם שקצת משתנה מזג האויר, רבים מאיתנו סובלים מצינון ונזלת. התופעה מתרחשת בעוצמות שונות מאדם לאדם ויכולה גם להפוך לאלרגיה של ממש שיכולה להתבטא בסימפטומים של קדחת השחת, (נזלת, עיניים דומעות וצורבות, גודש בסינוסים, עיטושים, גרד בחך, פוליפים באף) אסטמה, פריחה בעור ועוד.

החולשה בעונת המעבר קשורה פעמים רבות למעברים הקיצוניים בין חום ויובש לקור ולחות- ורבים אינם סובלים את השינויים המהירים והקיצוניים האלה.

התרופות הקונבנציונליות הנפוצות לטיפול במצבים כאלה כוללות תרופות על בסיס אנטי היסטמינים או סטרואידים והן מטפלות בסימפטומים בלבד- הן אינן מטפלות בנטייה למחלה לטווח הארוך.

הגישה ההומאופתית לעומת זאת, היא בעד חיזוק המערכת החיסונית בעזרת התרופות ההומאופתיות וכך תדירות ועוצמת הסימפטומים ירדו, ונטיית האדם לחלות תיחלש בהדרגה עד שתעבור.

רב האנשים חושבים כי הומיאופתיה מטפלת בעיקר במחלות כרוניות כגון דלקות חוזרות, אסטמה, אדנואיד, אלרגיות, חרדות ועוד, אך ההומאופתיה מוצלחת גם כמסייעת בהתפרצויות אקוטיות, כגון הטיפול בצינון עצמו, דלקות, חום, שיעול, כאבי גרון, שפעת ועוד ומצבי עזרה ראשונה בכללי.

במאמר זה אסביר כיצד ניתן להסתייע בהומאופתיה כדי לחזק את המערכת החיסונית ולעבור את עונת הצינונים בשלום.

הכאב, על פי ההומאופתיה, הוא לא הבעיה, אלא רק הסימפטום. תפקידו להתריע בפני הגוף שמשהו לא בסדר. במצבי אלרגיה מדובר במערכת חיסון שלא מבדילה בין גורמים מזיקים לגוף לגורמים שאינם מהווים סכנה, ובדרך לדאוג לסילוקם נוצרים סימפטומים של אלרגיה: נזלת, דמעות, גירודים עוד.

גם אלה שלא חולים ממש, מקבלים בד"כ בתקופה זו סימפטומים אלה ואחרים. טיפול הומאופתי לקראת תקופה זו, יחזק את מערכת החיסון ועשוי למנוע צינון שלעתים נמשך מספר שבועות ומקשה על התפקוד היומיומי.

הטיפול בעזרת ההומאופתיה בטוח, כיון שההומאופתיה מגרה את המערכת החיסונית ללא שימוש בתרופות כימיות. בטיפול ההומאופתי לא מתייחסים רק לסימפטומים של האלרגיה אלא גם להלך החיים והאופי של הסובל מהסימפטומים- אבחון זה עמוק ונרחב יותר מאבחון מקומי של הבעיה, ועובד לטווח הארוך יותר למניעת חזרת הבעיה.

במצבים של "עזרה ראשונה"- כלומר לא מצב כרוני מתמשך אלא סימפטומים שהחלו ביומיים האחרונים ואינם מצב שחוזר על עצמו כבר תקופה (מה שהופך את המצב לנטייה כרונית ואז מומלץ לקבל אבחון וייעוץ הומאופתי מעמיק, כדי לטפל בנטייה להצטנן) ניתן להשתמש במספר תרופות הומאופתיות.

להלן מספר טיפים המדגימים את טיפול הומאופתי במצבי "עזרה ראשונה" בעונת המעבר:

צינון תקופתי– בתקופה זו של חילופי טמפרטורות קיצוניים (וגם במצבים של צינון עקב יציאה מחדר ממוזג לשרב שבחוץ) התרופה שאני בד"כ רושמת היא "Dulcamara". לכל מי שרגיש לשהייה בחום בחוץ ואז כניסה לחדר עם מזגן- ואז שוב החוצה לחום. (תרופה זו אינה מתאימה לכל סוג של צינון- אלא לזה הנוצר בגלל שינויי טמפרטורות קיצוניים בזמן קצר, ולא כזה החוזר על עצמו)

בשפעת ובדלקות עיניים חריפות– תרופה שפעמים רבות מסייעת היא Euphrasia, והיא אחת מהתרופות ההומאופתיות למצבים של עם הפרשות צורבות מהעיניים ונזלת מהאף. אחת מהתרופות המוכרות לטיפול בקדחת השחת ובאלרגיות.

אחת התרופות ההומאופתיות הנפוצות להצטננות, דלקות עיניים, שיעול וקדחת השחת היא All-c, בה העיניים דומעות ויש נזלת מיימית חריפה באף (שיכולה אף להשאיר פצעים על הנחיריים)

טיפ אחרון, הקשור למצבי עבודה רבה- בזמן זה שגשמים מתחילים לרדת ובחוץ נעשה סגרירי, רבים מעדיפים לשבת בבית, רבים יושבים מול טלויזיה או מחשב. עבודה רבה מול המחשב עם העכבר עלולה לגרום לדלקת ביד מסוג Tennis Elbow– זוהי דלקת בגידים בצד החיצוני של המרפק הגורמת לכאבים וחולשה ביד. שתי תרופות הומאופתיות שמנסיוני יעילות מאד בטיפול בבעיה זו הן Ruta ו- Rhus-t. ההחלמה בד"כ מאד מהירה (תחושת שיפור תוך דקות והחלמה עד מספר ימים) כשבטיפולים אחרים ההחלמה לוקחת לפחות מספר שבועות.

לסיכום, בטיפול הומאופתי נכון ניתן להמנע מתופעות חילופי העונות הבלתי נעימות, ולהתגבר על מחלות החורף ביתר קלות, ללא צורך בתרופות או בסטרואידים שפעולתם הינה זמנית בלבד, ואינם מהווים טיפול לטווח הארוך למניעה של חזרת הסימפטומים בהמשך. קיימות כיום מספר אלפי תרופות הומאופתיות העשויות לסייע בטיפול במצבי שפעת, אלרגיה ונטייה להצטננויות חוזרות, לא יכולתי להביא במאמר מצומצם זה את כולן, אך הובאו דוגמאות למספר תרופות הומאופתיות בהן מטפלים בחלק מהתופעות האופייניות לתקופה זו.

להזמנת הרצאה בנושא "טיפים לתקופת חילופי עונות" ניתן לפנות אלי במייל [email protected] או בטלפון 052-8983860

לצפייה בטיפ לתקופת חילופי עונות לחצו כאן

· מאמר זה אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא.

· שימוש בתרופה הומאופתית מביא לשיפור ניכר תוך 24 שעות. במקרה שאין שיפור, מומלץ להתייעץ עם הומאופת קלאסי מוסמך.

· במצבי נטייה לצינונים חוזרים, מומלץ לפנות להומאופת לטיפול יסודי

השארת תגובה