כאבי מחזור ותסמונת קדם ווסתית P.M.S.

הימים שלפני המחזור- ה"ימים נוראים" שאצל חלקנו עדיף להם לגברים להתרחק מאיתנו- כיוון שאנו חוות שינויים קיצוניים במצב הרוח, גודש בשדיים, בחילות, תיאבון מוגבר, כאבי בטן/גב ו/או תופעות אחרות. במלים אחרות- ה- P.M.S – התסמונת הקדם וסתית.

על פי סקרים שביצעו מספר ארצות, בין 70%-80% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מסימפטומים מסויימים לפני הווסת. 5%-10% מהנשים סובלות מתופעות קשות שממש פוגעות בתפקודן ביום- יום.

(1*)מהו מחזור הווסת? ממה נוצרים הדימום והכאב?

מחזור הווסת נשלט על ידי המוח באמצעות הורמונים המופרשים עי ידי בלוטות במוח בשם היפותלמוס והיפופיזה.

הווסת מתחילה ביום הראשון למחזור ומסתיימת בממוצע לאחר 4 ימים. (הזמן והעוצמה משתנה מאשה לאשה). לאחר מכן מתקיים שלב השגשוג שמתחיל אחרי הווסת ומסתיים ביום ה-14, שהוא יום הביוץ. אז ההיפופיזה מפרישה הורמון בשם F.S.H שגורם לזקיקים בשחלות לגדול ולהפריש אסטרוגן, שגורם לרירית הרחם לגדול. ביום ה-14 למחזור ההיפופיזה מפרישה הורמון בשם L.H. ובעקבות כך- הזקיק הגדול ביותר מתבקע ומשחרר ביצית. הוא מצידו הופך ל"גופיף צהוב" ומשחרר פרוגסטרון, שמשפיע על רירית הרחם לאגור מזון לקראת הביצית המופרית. אם הביצית לא מופרית, הגופיף הצהוב מת, רמת הפרוגסטרון יורדת והווסת מתחילה.

הטיפולים בכאבי מחזור:

ישנם טיפולים רבים כגון: תרופות הרגעה, משתנים, תוספות מזון שונות או פעילות גופנית. נשים רבות נוטלות מספר רב של כדורים כגון: אקמול ואופטלגין- אשר פוגעים בצורה קשה בכבד ואינם פותרים את בעיית הכאבים, אלא מקלים עליו זמנית בלבד. ישנן נשים שכאבן הוא כה עצום עד שהן משותקות מכאב ופורשות מפעילות למספר ימים בכל חודש.

המצב לא חייב להיות כך. טיפול הומאופתי יכול לפתור את הבעיה אחת ולתמיד (ולא רק להקל זמנית על הכאבים). ההומאופתיה מאפשרת לאשה לחוות את מחזור הווסת כשהיא במגע מלא עם עצמה ועם נשיותה, והווסת תתקיים ללא כאבים.

כיצד שונה טיפול הומאופתי מטיפול קונבנציונלי?

בטיפול ההומאופתי, כל אשה מקבלת תרופה הומיאופתית אחרת למצבים דומים, בניגוד לרפואה הקונבנציונלית בה לאותו סימפטום יש אותה תרופה, שמטרתה היא לאלחש את הכאבים, ולא לרפא. כלומר, בטיפול מתייחסים לאיך שאת חווה את הכאב- אם הוא "דוקר", "צובט" או "לוחץ". חשוב אם הוא גורם לך לבכי או לאדישות כלפי האהובים עלייך.

מדוע? – בהומיאופתיה מתייחסים לאישה בכללותה- כולל תחושותיה בזמן הווסת. ההומאופתיה בעצם מגרה את האיזון ההורמונלי הטבעי של הגוף ללא שימוש בתרופות כימיות. כיון שהטיפול ההומאופתי הקלאסי מתחשב במכלול החיים ולא מתמקד באספקט אחד שלהם, כל היחס האישי שנותנת האישה כלפי הווסת, נלקחות בחשבון בראיון ההומאופתי. על פי הגישה ההומאופתית, ישנו קשר גוף- נפש, והתופעות שאת חווה משקפות בעצם מצבים מעולמך הפנימי. הרי כל אחת חווה את סימפטומי מחזור הווסת קצת אחרת, או שמתייחסת אליהם אחרת. לדוגמה, האחת סובלת ממצבי רוח משתנים והתקפי בכי, בעוד השנייה תסבול מגודש בשדיים, ואילו השלישית תפתח תיאבון בלתי פוסק…

כיצד מתקיים טיפול הומאופתי?

האשה עוברת ראיון בן כשעה- שעה וחצי בו היא נשאלת על אופי הווסת, הלך חייה ואופיה. לאחר מכן היא מקבלת מרשם לתרופה הומאופתית (שהיא חומר כלשהו מהטבע בדילול גבוה מאד). לאחר נטילת התרופה ההומאופתית יחל תהליך ריפוי בו סימפטומים שונים ייעלמו ותחושותיה הנפשיות והפיזיות ישתפרו. לאחר כ-40 יום ייפגשו שוב למטרת מעקב והמשך טיפול.

ריפוי בעזרת ההומאופתיה יביא לא רק להיעלמות כאבי המחזור, אלא לאיזון עמוק יותר, כך שיכולים להיעלם סימפטומים שקיימים כבר שנים ללא קשר לווסת, ויהיה גם שיפור בתחושות הפיזיות, הנפשיות והכלליות. (יחד עם כאבי המחזור יכולות להיפטר בעיות עיכול, מיגרנות, חוסר שקט, קשיי שינה, בעיות משקל, דיכאון ועוד).

בניגוד למה שנהוג לחשוב, התרופה ההומיאופתית הניתנת בזמן אקוטי, כלומר בזמן הכאבים, עובדת מהר מאד! טיפול לטווח הרחוק (למטרת מניעת הכאבים גם בעתיד) דורש בד"כ תרופה הומאופתית אחרת וייקח בד"כ קצת יותר, אך לא מדובר בזמן ארוך, וההומאופת והמטופלת עוקבים אחרי תהליך הריפוי במשך כל הזמן, כך שאינך נשארת לבד עם הכאבים שלך. אין לאחריהן תופעות לוואי כמו לתרופות הרגילות… מדובר בתרופות עדינות מאד ועם זאת אפקטיביות ביותר.

להלן מספר דוגמאות לטיפולים בכאבי מחזור:

טיפלתי בבחורה בת 24, שכל חודש היתה סובלת מכאבים כה עזים עד שהיתה מתעלפת מהכאב. היא סיפרה לי שבאותם ימים היא הרגישה שאינה יודעת מה היא באמת רוצה, וכל הזמן שינתה את דעתה. לדוגמה, היא רצתה בקרבת אנשים, אך כשמישהו התקרב אליה היא צעקה ודחפה אותו ממנה. רמדי הומאופתית העשויה מפרח ה"קמומיל" שניתנה בזמן הכאבים ריפאה אותם תוך מספר דקות!

בחורה נוספת בה טיפלתי, בת 15, היתה בדיכאון כל פעם שקיבלה ווסת. יותר משכאב לה, היא סבלה ממצבי רוח קיצוניים ומדיכאונות. בתשאול הסתבר, שתופעה זו קיימת גם ביומיום, ושבזמן דימום הווסת הכל התחזק ויצא החוצה. הסברתי לה שבזמן דימום הווסת השינויים ההורמונליים מגבירים את תחושותינו, וזה דווקא זמן מצוין לטיפול כיון שהפרופיל ואופי האדם מוחצן וברור יותר. התייחסתי לכך שהיא בחורה עדינה עם צורך חזק בתשומת לב, ונתתי לה רמדי שעשויה מכלנית בר, Pulsatilla. לאחר חודשיים דיווחה שהווסת הפכה סדירה, הכאבים נעלמו כמעט לגמרי (לאחר מנה נוספת מהרמדי הם נרפאו סופית), היא אינה נוטה יותר למצבי רוח קיצוניים ובכללי היא חשה הרבה יותר טוב.

טיפלתי באשה כבת 34, שסבלה מתופעות P.M.S קשות מאד. היא סיפרה, שלאחר שהחל הדימום הכל היה נרגע. אך בימים שלפני, סבלה מכאבים איומים, תמיד בצד שמאל בגוף. בזמן שלפני הווסת תמיד היתה הופכת קנאית וחשדנית והיתה בטוחה שבעלה בוגד בה ואינו נמשך אליה יותר. בהתחשב בכל הנתונים שמסרה לי בראיון זה, נתתי לה רמדי שנקראת "Lachasis". בפגישתנו השנייה לאחר כחודש נראתה רגועה יותר, קורנת יותר. היא סיפרה שבווסת האחרונה לא הייתה חשדנית בזמן שלפני הדימום. היה שיפור רב ברמת הכאב והמצב ממשיך להשתפר מיום ליום, ברוב תחומי החיים. היא נהגה לסבול מפריחה אדומה- סגלגלה באזור המפשעה (למרות שלא בה באה לטפל) והיא נרפאה מספר ימים לאחר נטילת הרמדי.

לסיכום, במצבים של כאבי מחזור, כדאי לנסות טיפולים שאינם כרוכים בתרופות זמניות. עצם זה שהכאב לא עובר אלא מוקל זמנית, ובעצם חוזר מדי חודש בחודשו, מוכיח שתרופות קונבנציונליות לא פתרו את הבעיה.

להזמנת הרצאה הטיפול ההומאופתי בכאבי מחזור" ניתן ליצור עימי קשר במיל [email protected] או בטלפון 052-8983860

(1*) מתוך ספרו של ד"ר ערן תמיר: "אנטומיה פיזיולוגיה ופתולוגיה של גוף האדם"- עמוד 193

השארת תגובה