אלטרנטיבה לריטלין בקשיי קשב וריכוז

כאשר דור נכנס לכיתה א, הבחינה המורה שלו שהוא כל הזמן זז בכסא, מדבר ומפריע לילדים אחרים. הוא התקשה לגלות התמדה ותשומת לב בפעילויות בכתה, לא היה מכין שעורי בית ולא ניתן היה לקרוא את כתב ידו. בשיחה עם הוריו הועלתה האפשרות של קשיי קשב וריכוז, ADHD והועלתה האפשרות של טיפול בריטלין.

טיפול בקשיי קשב וריכוז הוא חשוב מאד, שכן ללא הטיפול, למרות שמרבית הסובלים מהקושי בעלי אינטליגנציה גבוהה, יכולים להיווצר קושי בלימודים, קושי חברתי והיבטים רגשיים-התנהגותיים נוספים כתוצאה מכך.

למרות השיפור בריכוז שתרופות ממשפחת המתילפנידאט, מלחי אמפטמין, או סטרטרה (משפחת ה NRI) עשויות להציע, קיימת גם אפשרות של טיפול שאינו כימי- הומאופתיה קלאסית.

בניגוד לתרופות כימיות, להומאופתיה אין תופעות לוואי ואין צורך בשימוש קבוע בה על בסיס יומי.

במקרה של דור, בעזרת הטיפול ההומאופתי, שהיווה אלטרנטיבה לטיפול זה, תדירות ועוצמת ההתפרצויות ירדה, הריכוז עלה והתקפי הכעס התמתנו.

ניתן לטפל גם במצבים שאינם כוללים היפראקטיביותף אימפולסיביות או התקפי כעס- מצבים שמאופיינים יותר בחולמנות או "אסטורנאוטיות", להגברת הריכוז ושיפור הקשב.

הומאופתיה היא טיפול עדין, אין בו שימוש בכימיקלים ואין בו סכנת התמכרות. הטיפול ההומאופתי מטפל בבעיה מן השורש, ומקל על תפקודו של הילד במסגרות מבלי לשנות את מי שהוא ומה שהוא. במקרים בהם הילד כבר מטופל בריטלין, לאחר שמתחילים לראות את השיפור ניתן להוריד אותו בהדרגה בעזרת ההומאופתיה ועם שיתוף פעולה בין ההומאופת לרופא המטפל.

באבחון ההומאופתי אני מתייחסת לסימפטומים הפיזיים ולסימפטומים הנפשיים- הכל נלקח בחשבון בצורה שווה שכן המטרה היא להגיע לשורש הבעיה, ולטפל בצורה ממוקדת ולא סימפטומטית בלבד, כמו ברפואה הקונבנציונלית. לאחר תהליך תשאול ראשוני, בו אני מבררת את המירב על אופי הבעיה והסימפטומים, (בדומה לטיפול הקונבנציונלי), ועל אופי הילד והלך חייו (בדומה לפסיכולוגיה), מותאמת תרופה הומאופתית אחת ספציפית לילד.
לאחר נטילת התרופה ההומאופתית, מתחיל בד"כ שיפור הדרגתי, אותו ניתן להתחיל לראות בין חודש לחודשיים לאחר נטילתה.

הטיפול הקונבנציונלי מתמקד בסימפטומים, בעוד הטיפול ההומיאופטי מחפשת את הגורם שהיווה משלהב לקושי. (אומרים שנולדים עם זה, אך הביטוי יכול להתחיל או להחמיר לאחר מספר שנים).

ניתן לשלב את הטיפול ההומאופתי עם טיפולים נוספים באם מתקיימים, ובכך לחסוך עלויות וזמן טיפול, כי הטיפול ההומאופתי עשוי לקצר את תהליך השיפור ביותר מ50% מהזמן בו היה לוקח השיפור ללא טיפול הומאופתי- עם הגדלת והעצמת הטיפול המשולב בו יותר לעומק.

הטיפול בעזרת ההומאופתיה בטוח, כיון שההומאופתיה מגרה את המערכות בגוף ללא שימוש בתרופות כימיות. כיון שהטיפול ההומאופתי הקלאסי מתחשב במכלול החיים ולא מתמקד באספקט אחד שלהם, חשוב לבדוק מתי גילו את הקושי, ובנוסף להתייחס להלך חייו של הילד ואופיו. על פי הגישה ההומאופתית, יש קשר בין הגוף לנפש, ובחלק מהמקרים הקושי יכול להעיד על בעיה פנימית עמוקה יותר של הילד. ההומאופתיה עובדת על פי העיקרון של "דומה בדומה ירפא"- כלומר, בטיפול נחפש תרופה הומאופתית שקשורה לסיטואציה בה נמצא הילד, ובגללה נעשה חולה.

דוגמה נוספת:  בן, בן 10, ילד סקרן, שמח ונבון, חברותי אך סגור. סבל מחוסר ריכוז, קושי בהתארגנות, קושי בביצוע הוראות, חולמנות, וחוסר ביטחון עצמי. מאובחן עם ADD.

חודש וחצי לאחר התרופה ההומאופתית אמרה אימו- הריכוז השתפר מאד וגם הביטחון העצמי. המורה מעידה שב' השתפר מאד בלימודים, ונראה שגם בכתה מצבו החברתי השתפר מאד, נראה שהרבה חברים מבקשים להיפגש עימו אחה"צ.

בטיפול הומאופתי ניתנת תרופה הומאופתית אחת שהכי מתאימה לו מתוך אלפי תרופות הומאופתיות, והיא עשוייה להביא לא רק לשיפור בלמידה, אלא לאיזון כללי של מצבו הבריאותי של הילד, באם קיימות בעיות בריאות. (בעיות נוספות יכולות להיות- בעיות עיכול, אלרגיות, כאבי ראש, קשיי הרדמות בלילה ועוד)
חשוב לציין שבהומאופתיה, בניגוד לריטלין, אין תוצאות לוואי, והתרופות טבעיות, בניגוד לריטלין.

חשוב לא לשכוח, שתוך כדי התהליך הטיפולי, תמיד להעניק תמיכה לילד- לפתח את יכולותיו ולתמוך במאמציו, למצוא את העוצמות שלו ולחזק אותו הן בתחומי הלמידה העיוניים והן בתחומים אחרים שהוא מתעניין בהם.
ספקו דרכים להסתדר עם הקושי בבית ובבית הספר. (ניתן להעזר בייעוץ והדרכת הורים בהקשר של ADHD) עודדו אותו לבקש עזרה כשהוא מרגיש שהוא זקוק לה. (הערה 2)
לכל שאלה או הבהרה, ניתן לפנות אלי במייל [email protected]

לפרטים נוספים על הטיפול ההומאופתי בלקויות למידה ניתן לפנות אלי במייל או בטלפון

052-8983860
בברכה
עדי ברומר
הומאופתית קלאסית
——————————————————————————————————-

בבליוגרפיה:
הערה 2- http://www.nitzan-israel.org.il/main/siteNew/index.php?langId=3&page=13&sub=Blue

.

4 תגובות ל- “אלטרנטיבה לריטלין בקשיי קשב וריכוז”

 1. יהודה קורן רוצה לומר:

  תודה על העירנות ותודה על רצונך לשתף פעולה איתנו.
  אשמח לתת לך כל מיידע, שיכול לעזור לאנשים להחליט החלטה טובה ונכונה.
  בברכה יהודה קורן סגן יו"ר עמותת מגן
  ושנה טובה ובריאה

 2. נטלי רוצה לומר:

  היות ועברנו טיפול ממושך של שנה וחצי בריטאלין אני יכולה להעיד שזה לא הפתרון. הגענו לשלב שריכוזו ברקמות התחיל לפגוע גם בריכוז – כל פעם זה הפך את הילד שלי לזומבי, הוא לא מפריע בכיתה אך גם לא לומד, לא מגיב להוראות, וגם פגע בתפקודי הגוף, התחילו תיקים בעיניים ובבדיקת מוח בעזרת בדיקת EEG, התגלה שיכולה להופיע אפילפסיה בסיכון גבוה 8-10٪.
  הפסקנו את ריטאלין אבל כל מה שרופאים הציע, זה לתת טיפול מונע באפילפסיה ולמשיך עם ריטאלין. הפסקנו לקחת תרופה ואמרתי שבן שלי לא שפן נסיונות…
  עכשיו אני רואה שיש פתרון. בזכות עדי.

 3. נטלי רוצה לומר:

  היות ועברנו טיפול ממושך של שנה וחצי בריטאלין אני יכולה להעיד שזה לא הפתרון. הגענו לשלב שריכוזו ברקמות התחיל לפגוע גם בריכוז – כל פעם זה הפך את הילד שלי לזומבי, הוא לא מפריע בכיתה אך גם לא לומד, לא מגיב להוראות, וגם פגע בתפקודי הגוף, התחילו תיקים בעיניים ובבדיקת מוח בעזרת בדיקת EEG, התגלה שיכולה להופיע אפילפסיה בסיכון גבוה 8-10٪.
  הפסקנו את ריטאלין אבל כל מה שרופא הציע, זה לתת טיפול מונע באפילפסיה ולמשיך עם ריטאלין. הפסקנו לקחת תרופה ואמרתי שבן שלי לא שפן נסיונות…
  עכשיו אני רואה שיש פתרון. בזכות עדי.

 4. admin רוצה לומר:

  תודה רבה!

השארת תגובה