אלטרנטיבה לריטלין בלקויות למידה

כאשר ד' נכנס לכיתה א', הבחינה המורה שלו שהוא כל הזמן זז בכסא, מדבר ומפריע לילדים אחרים. הוא התקשה לגלות התמדה ותשומת לב בפעילויות בכתה, לא היה מכין שעורי בית ולא ניתן היה לקרוא את כתב ידו. בשיחה עם הוריו הועלתה האפשרות של לקות למידה מסוגADHD והוצע טיפול בריטלין.
מהי לקות למידה?
לקות למידה היא קושי ברכישת מיומנויות למידה בסיסיות על רקע נוירולוגי. 10% מכלל האוכלוסייה סובלים מלקות למידה כלשהי.
טיפול בליקויי למידה הוא חשוב מאד, שכן ללא הטיפול, למרות שמרבית הסובלים ממנה בעלי אינטליגנציה גבוהה, יכולים להיווצר קושי בלימודים, קושי חברתי והיבטים רגשיים-התנהגותיים נוספים כתוצאה מהלקות. התשובה הנפוצה בקרב רופאים רבים לבעיה היא- ריטלין או קונצרטה, תרופות הנחשבות כסם פסיכיאטרי ובישראל יכול לרשום עבורן מרשם אך ורק פסיכיאטר ילדים או נוירולוג ילדים.

הריטלין והקונצרטה לא מטפלות בבעיית חוסר הקשב, אלא רק מדכאות את התסמינים שלו. (לצפייה בנזקים אפשריים של תרופות מסוג זה לחצו כאן) כתוצאה מכך, לא מתבצע כאן תהליך של החלמה והילד יישאר תלוי בסם למשך תקופה ארוכה. כמו כל חומר הנכנס לגוף, גם שאריות הריטלין מצטברות ברקמות השומן של הגוף כך שצריכה של ריטלין לאורך תקופה יכולה לגרום לתופעות הלוואי להופיע גם לאחר הירידה מהסם. בין תופעות הלוואי קיימות הפרעות בתיאבון, דכדוך, קשיי שינה, אי שקט ועצבנות, חרדה, טיקים, עיכוב גדילה ועוד.

בעזרת הטיפול ההומאופתי, שמהווה אלטרנטיבה לטיפול זה, ניתן להרגיע את ההתפרצויות, לחזק את הריכוז ולמתן את התקפי הכעס. זהו טיפול עדין, אין בו שימוש בכימיקלים ואין בו סכנת התמכרות. הטיפול ההומאופתי מטפל בבעיה מן השורש, ומקל על תפקודו של הילד במסגרות מבלי לשנות את מי שהוא ומה שהוא. במקרים בהם הילד כבר מטופל בריטלין, לאחר שמתחילים לראות את השיפור ניתן להוריד אותו בהדרגה בעזרת ההומאופתיה ועם שיתוף פעולה בין ההומאופת לרופא המטפל.

בין הבעיות בהן ניתן לטפל בהומאופתיה קלאסית: הפרעות התנהגות, ליקויי קשב וריכוז, קשיי זיכרון, קשיי שפה, דיסלקציה, דיסגרפיה, דיסקלקוליה, דיסאפאזיה, ליקויי מוטוריקה, ליקויים בהתמצאות זמן ומרחב ועוד.
הטיפול ההומאופתי בליקויי למידה:
באבחון ההומאופתי אני מתייחסת לסימפטומים הפיזיים ולסימפטומים הנפשיים- הכל נלקח בחשבון בצורה שווה שכן המטרה היא להגיע לשורש הבעיה, ולטפל בצורה ממוקדת ולא סימפטומטית בלבד, כמו ברפואה הקונבנציונלית. לאחר תהליך תשאול ראשוני, בו אני מבררת את המירב על אופי הבעיה והסימפטומים, (בדומה לטיפול הקונבנציונלי), ועל אופי הילד והלך חייו (בדומה לפסיכולוגיה), מותאמת תרופה הומאופתית אחת ספציפית לילד.
לאחר נטילת התרופה ההומאופתית, מתחיל בד"כ שיפור הדרגתי, אותו ניתן להתחיל לראות בין חודש לחודשיים לאחר נטילתה.

בניגוד לטיפול התרופתי הקונבנציונאלי שמנסה לטפל בתסמינים של הבעיה בלבד, הטיפול ההומיאופטי מטפל בטריגר של הבעיה. לכן, בעוד שהגישה התרופתית הקונבנציונאלית עוסקת בניסיון להעלים את התסמינים מטפלת ההומיאופתיה בשורש הבעיה ובכך מעלימה גם את הטריגר וגם את התסמינים עצמם. ניתן לשלב את הטיפול ההומאופתי עם הטיפולים הנוספים המוצעים במכון, ובכך לחסוך עלויות וזמן טיפול, כי הטיפול ההומאופתי עשוי לקצר את תהליך השיפור ביותר מ50% מהזמן בו היה לוקח השיפור ללא טיפול הומאופתי- עם הגדלת והעצמת הטיפול המשולב בו יותר לעומק.

הטיפול בלקויות למידה בעזרת ההומאופתיה בטוח, כיון שההומאופתיה מגרה את המערכות בגוף ללא שימוש בתרופות כימיות. כיון שהטיפול ההומאופתי הקלאסי מתחשב במכלול החיים ולא מתמקד באספקט אחד שלהם, חשוב לבדוק מתי גילו את הקושי, ובנוסף להתייחס להלך חייו של הילד ואופיו. על פי הגישה ההומאופתית, יש קשר בין הגוף לנפש, וליקוי למידה עשוי להעיד על בעיה פנימית עמוקה יותר של הילד. ההומאופתיה עובדת על פי העיקרון של "דומה בדומה ירפא"- כלומר, בטיפול נחפש תרופה הומאופתית שקשורה לסיטואציה בה נמצא הילד, ובגללה נעשה חולה.
דוגמה של מטופל: ב', בן 7, ילד סקרן, שמח ונבון, חברותי אך סגור. סבל מחוסר ריכוז, קושי בהתארגנות, קושי בביצוע הוראות, חולמנות, וחוסר ביטחון עצמי. כשהתחיל את כתה א' המורה התלוננה על בעיות ריכוז ובעיית הערך העצמי שלו התגברה.

חודש וחצי לאחר התרופה ההומאופתית אמרה אימו- הריכוז השתפר מאד וגם הביטחון העצמי. המורה מעידה שב' השתפר מאד בלימודים, ונראה שגם בכתה מצבו החברתי השתפר מאד, נראה שהרבה חברים מבקשים להיפגש עימו אחה"צ.

בטיפול הומאופתי ניתנת תרופה הומאופתית אחת שהכי מתאימה לו מתוך אלפי תרופות הומאופתיות שמרפאות ADHD והיא תביא לא רק לשיפור בלמידה, אלא לאיזון כללי של מצבו הבריאותי של הילד, כך שבעיות נוספות מהן סובל הילד, גם אם אינן קשורות לבעיה, יעברו, ויחול שיפור בתחושות הפיזיות, הנפשיות והכלליות. (בעיות נוספות יכולות להיות- בעיות עיכול, אלרגיות, כאבי ראש, קשיי הרדמות בלילה ועוד)
חשוב לציין שבהומאופתיה, בניגוד לריטלין, אין תוצאות לוואי, והתרופות טבעיות, בניגוד לריטלין.
דוגמה נוספת: ג', בן 12, אובחן כהיפראקטיבי ואימפולסיבי כי לא היה יכול לשבת ולהקשיב בכיתה. הוא היה זז כל הזמן, היו לו התפרצויות, צעקות וטריקת דלתות והוא קם פעמים רבות להסתובב בכתה באמצע השיעור. בעיה נוספת היתה שכתב הפוך אותיות ומספרים.
חודשיים לאחר הרמדי ההומאופתית הוא השתפר מאד בלימודיו, היה שיפור בדיסלקציה, היה יכול לשבת בשקט ולהקשיב בכיתה.
תהליך הריפוי ההומאופתי הוא הדרגתי, וכולל לעתים עליות וירידות וחזרה אחת למספר חודשים על הרמדי- אך את תחילת השיפור ניתן לחוש בין חודש-חודשיים לאחר הנטילה, והתוצאות מרשימות ביותר.

מומלץ, שתוך כדי התהליך ההומאופתי (וגם אחריו) תעניקו תמיכה והבנה לילדכם- זכרו כי מרבית לקויי הלמידה הם בעלי אינטליגנציה תקינה ואף למעלה מזה. חשוב לפתח את יכולותיו ולתמוך במאמציו, הן בתחומי הלמידה העיוניים והן בתחומים אחרים שהוא מתעניין בהם.
כדאי לדבר עם ילדכם על ליקויי הלמידה. הסבירו לו את ממצאי האבחון בשפה המובנת לו. תמכו בו ועזרו לו להבין את עצמו בדרך לא שיפוטית. התמקדו בכישוריו ובכוחותיו. ספרו לו על דרכים להסתדר עם ליקויי הלמידה בבית ובבית הספר. עודדו אותו לבקש עזרה כשהוא מרגיש שהוא זקוק לה. (הערה 2)
לכל שאלה או הבהרה, ניתן לפנות אלי במייל [email protected]

לפרטים נוספים על הטיפול ההומאופתי בלקויות למידה ניתן לפנות אלי במייל או בטלפון 052-8983860
בברכה
עדי ברומר
הומאופתית קלאסית
——————————————————————————————————-
עוד על תופעות הלוואי ניתן לקרוא בקישורים הבאים: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A8%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%9F
http://www.tapuz.co.il/Blog/ViewEntry.asp?EntryId=1156748
——————————————————————————————————-
בבליוגרפיה:
הערה 1- http://www.youtube.com/watch?v=KTzQxcG6Z38 (שמע)
הערה 2- http://www.nitzan-israel.org.il/main/siteNew/index.php?langId=3&page=13&sub=Blue

.

3 תגובות ל- “אלטרנטיבה לריטלין בלקויות למידה”

  1. יהודה קורן רוצה לומר: