שאלות ותשובות נפוצות

1- ממה מכינים את התרופות ההומאופתיות?
התרופות ההומאופתיות מוכנות מכל חומר הקיים בטבע. התרופות ההומיאופתיות מוכנות מצמחים, מינרליים ומחומרים מהחי. הן מעורבבות ומדוללות.

2- האם הומאופתיה דומה לטיפול בצמחי מרפא? או לשינוי בהרגלי התזונה?
הומאופתיה אינה צמחי מרפא כיון שעקרונות הטיפול שונים, וכוללים דילול גבוה ומתן תרופה אחת יחידה.
אורח חיים בריא (תזונה נכונה, פעילות גופנית) תמיד יכול לסייע להחלמה, אך הוא אינו מהות הטיפול, כמו בטיפול נטורופתי.

3- האם יש בטיפול ההומאופתי תופעות לוואי?
בחלק מהמקרים יכולים להופיע לאחר נטילת התרופה ההומאופתית סימני התנקות- הזעה, פריחה, או סימנים דמויי שפעת. זה עובר מעצמו תוך מספר ימים. זה תהליך טבעי ומהווה חלק מתהליך ההחלמה. חשוב ליטול את הרמדי ההומאופתית לפי הוראות ההומאופת ללא תוספות של תרופות מדף הומאופתיות או חומרים אחרים ללא עדכון המטפל.

4- האם צריך להאמין בהומאופתיה כדי שהיא תעבוד?
הומאופתיה עובדת גם כשלא מאמינים בה. ניתן לטפל בהומאופתיה בתינוקות בני יומם וגם בחיות. אם ניתנה רמדי הומאופתית שאינה מתאימה לא יהיה ריפוי.

5- טיפול הומאופתי לוקח המון זמן
אורך הטיפול משתנה בהתאם לאופי המחלה וכמות הזמן בו האדם סובל ממנה, אך את השיפור ניתן לחוש כבר כ- 6 שבועות לאחר נטילת התרופה ההומאופתית. (במחלות כרוניות- מחלות שהאדם סובל מהן תקופה ארוכה). אורך הטיפול כולו משתנה מאדם לאדם ותלוי בגורמים נוספים כגון רמת הבריאות, עומק המחלה, אורח החיים ועוד.
במקרים של טיפול בזמן התפרצות של מחלה אקוטית (חריפה, שאינה כרונית) כגון חום/ דלקת/ התקררות/ ברונכיטיס ועוד- ניתן לחוש בשיפור עוד באותו יום.

6- מאז שהילד נכנס לגן, הוא כל הזמן חולה! מה עושים?
הכניסה לגן חושפת את הילדים להרבה מחלות, יותר מהשהייה בבית. אבל להיות חולה כל הזמן זה לא הכרח. כשחולים, ברפואה הקונבנציונלית בד"כ נותנים אנטיביוטיקה להרוג את החיידקים או נותנים תרופות להקלה על סימפטומים. אם המחלה חוזרת על עצמה- שוב אנטיביוטיקה, לפעמים חזקה יותר. ויש פעמים שזה מגיע לניתוח אם לא עוזר (אדנואיד, נוזלים באוזניים).
ההומאופתיה מחזקת את הילד ואת מערכת החיסון שלו. בזכות הטיפול ההומאופתי, עוצמת ותדירות המחלות תרד עוד ועוד, לא בגלל טיפול אנטיביוטי אלא כי הגוף יידע להתמודד טוב יותר עם המחלות. בזכות הטיפול הילד לא יהיה חולה בתדירות כזאת.

7– הטיפול ההומאופתי עזר לי לכל מני דברים אבל לא טיפל לי בבעיה שבאתי בגללה. האם הטיפול יעבוד גם על הבעיה בגללה הגעתי?
השיפור המשמעותי בכל מני בעיות מעיד על מגמת ריפוי, ובהמשך גם הבעיה שבגללה באת לטיפול תרפא.
הסיבה שזה קרה היא שלגופנו יש סדר עדיפויות מה לרפא קודם, ובתהליך של ריפוי הדברים החשובים והחיוניים יותר הם הראשונים להסתדר, אבל זה לא אומר שהבעיה שבגללה באת לטיפול לא תסתדר. זה אומר שקודם דברים שיותר דחופים לגוף מסתדרים ובהמשך גם היא. ראשונים (בד"כ) להרפא הם הדברים היותר משמעותיים לבריאותנו- תיאבון, מרץ שינה ועוד. מערכות חשובות (הפנימיות יותר) ורק אח"כ הפחות חשובות (חיצוניות יותר בד"כ).

8- אילו תרופות מטפלות בהומאופתיה בכאבי בטן?
לא ניתן להגיד איזו תרופה מטפלת כמו שמוכר ברפואה הקונבנציונלית איזו תרופה לאיזו בעיה, כי כל אחד מהאנשים שטופלו בהצלחה בהומאופתיה לאותה בעיה, לאו דווקא קיבל את אותה תרופה, אלא את מה שהותאם לו אישית. קיימות כמה אלפי תרופות הומאופתיות בעלות זיקה לטיפול בכאבי בטן. חשוב לבדוק מה היא האחת המתאימה לך.

9- האם ניתן לקבל טיפול הומאופתי בהריון?
הטיפול ההומאופתי בטוח בהריון וניתן לטפל בסימפטומים שעולים בהריון (טחורים, צניחת רחם, דליות, עצבנות ועוד). גם בזמן לידה ניתן להיעזר בהומאופטיה כתחליף או בתוספת לשימוש במשככי כאבים אחרים כגון אפידורל. אם זה בא כתחילף לאפידורל, השימוש בה מאפשר לאישה לחוות את הצירים כשהיא במגע מלא עם עצמה ללא צורך לשכב כמו שמחוייבים במתן אפידורל. האשה נשארת אקטיבית ויכולה ללחוץ ולהרגיש מה שקורה
טיפול במצב הכרוני שהיה קיים לפני ההריון אינו מומלץ להתחיל בזמן ההריון בעקבות כל השינויים שעוברים עלייך ועל גופך. במצב הזה מומלץ לטפל לפני או אחרי ההריון (אלא אם את כבר מטופלת בהומאופתיה ובעקבות ההריון קיימת החמרה משמעותית בסימפטומים).
הנה קצת מידע נוסף לגבי טיפול הומיאופתי בהריון

10- מה ההבדל בין הומאופתיה קלאסית והומאופתיה מודרנית?
ההומאופתיה הקלאסית עובדת על פי העקרונות שכתב הנמאן, שכוללים מתן תרופה אחת לכלל הסימפטומים. ההתייחסות היא לאדם כשלם – ולכן תרופה אחת תסייע לרוב הבעיות איתן הוא בא.
ההומאופתיה המודרנית, משתמשת בקוקטייל תרופות הומאופתיות, מתוך מטרה לטפל בבעיה אחרת כל פעם- כלומר לכל אחת מהבעיות מותאמת תרופה אחרת (עקרון המזכיר את דרך הטיפול הקונבנציונלי). התרפות הרבה יותר יקרות (כיון שמדובר בקוקטייל) ובעצם מדובר בטיפול סימפטומתי. (תרופה אחרת לכל סימפטום). מדובר בטיפול עם תוצאות שטחיות יותר מבהומאופתיה הקלאסית.
אותו דבר תקף לגבי תרופות מדף הומאופתיות- אלו תרופות שניתנות לפי סימפטומים בלבד ולכן אינן עובדות לפי העקרונות ההומאופתיים (חוק המנה היחידה וחוק הריפוי בדומה) אינן עובדות לאורך זמן ולא בטוח שיסייעו.

10- האם ניתן לטפל בהומאופתיה גם אם אני נוטל תרופות על בסיס כרוני?
כן. רבים חושבים שיש התנגשות ושלא ניתן לשלב. אכן צורת העבודה של תרופות הומאופתיות ותרופות קונבנציונליות היא הפוכה, אך ככל שאדם מתחזק ומבריא, ניתן (בהשגחת הרופא המטפל) לרדת בהדרגה מהתרופות הניטלות על בסיס כרוני, או לפחות לרדת בכמות התרופות שנוטלים.