איך להקל על כאבים אחרי הלידה

לאחר הלידה נשים רבות סובלות מכאבים- של התפרים, של התכווצויות הרחם חזרה לגודלו המקורי, כאבי גב וכאבים כללים במקום שהרי הוא רגיש במיוחד לאחר הלידה. ניתן ליטול משככי כאבים אך ניתן גם להעביר את הכאבים בצורה מהירה וטבעית.

כאבי כיווץ הרחם לאחר הלידה
לאחר הלידה הרחם מתכווץ לגודלו המקורי והדבר מלווה בכאבים שמרגישים כמו כאבי מחזור חזקים. ככל שהאישה עברה יותר לידות כך הכאבים יהיו חזקים יותר. בביה"ח נוהגים לתת גם פיטוצין לאחר הלידה כדי לזרז את כיווץ הרחם- מה שיוצר כאבי צירים גם לאחר הלידה ובהחלט לא נעים.

כיצד ניתן להקל?

רצוי ליטול  הכנה הומיאופתית בשם ארניקה בדילול 30 לפי הצורך . (כלומר- כשחוזר לכאוב ניתן לקחת עוד טיפה על הלשון לאחר ניעור של הבקבוקון). מדובר בתמצית שמכינים מצמח הארניקה שיעילה למצבי עזרה ראשונה רבים כגון לאחר חבלה סגורה (לא מיועדת לפצע פתוח), לאחר תאונה, לשברים, לאחר ניתוחים וכמובן לאחר לידה.

אותה תמצית גם תעזור למנוע דימומים לאחר הלידה, תוריד את הנפיחות ותפחית את הסיכוי להצטברות מוגלה במקום.

באם הכנה זו אינה מספיק חזקה (לאחר לידה שנייה בד"כ הכאבים יכולים להתעצם)- ניתן לקחת ארניקה בדילול 200 במקוום 30).

כאבי קרעים/תפרים

בחלק מהלידות נוצר קרע או חתך באופן יזום (אפיזיוטומיה ) אצל האישה, מה שמחייב תפרים לאחר מכן. הדבר יכול לגרום לתחושת אי נעימות וכאבים לאחר הלידה.

כיצד ניתן להקל?

יש לרכוש טינקטורה של היפריקום וקלנדולה בבית מרקחת הומיאופתי. לצמח ההיפריקום זיקה למערכת העצבית בגוף (והרי חתך או קרע באזור הזה – שעשיר בעצבים- פוגע באופן ישיר בהם) וצמח הקלנדולה מסייע להחלמה של העור מפגיעות שונות ולרפוי יעיל של צלקות בגוף.

מוהלים עשר טיפות בכוס מים, ומספיגים באיזור הכואב בעזרת פד רפואי או תחבושת גאזה. ניתן להשתמש גם בתפרים פנימיים ולא רק חיצונית.

ההקלה בכאב מתרחשת בטווח של שניות!!! ואין הגבלה לתדירות הפעמים שניתן למרוח את החומר המהול על האזור הכואב

תופעות לוואי וכאבי גב לאחר אפידורל

נשים רבות שקיבלו אפידורל בלידה (אבל לא רק) מדווחות על כאבי גב שנמשכים גם לאחר הלידה.

כיצד ניתן להקל?

כבר בתיק לחדר הלידה כדאי שתיקחו איתכן היפריקום (כמפורט קודם, להכנה הומיאופתית היפריקום זיקה למערכת העצבית בגוף. מטרת הזרקת האפידורל היא לרכך את עוצמת כאבי הצירים- וחומרי האלחוש משפיעים באופן ישיר על העצבים המובילים את אותות הכאב.  במידה שנוצרת לאחר מכן תופעת הלוואי של כאבי הגב הכנה הומיאופתית היפריקום תסייע לעצבים לחזור לעצמם.)

ניתן לקחת גם בזמן הלידה במידה ומתחילים כאבי גב לאחר זריקת האפידורל או תופעות לוואי אחרות הקשורות לזריקה. זה יעזור בהקלה על הכאבים ובזירוז ההחלמה.

אשמח להיות לשירותכם ולענות לכל שאלה

עדי

מאמר זה אינו מהווה תחליף לבדיקה או לייעוץ אצל רופא

 

10 תגובות ל- “איך להקל על כאבים אחרי הלידה”

  1. שני וילצינסקי-טננבוים רוצה לומר: